Genel

Özgüvenli İnsanların 6 Farkı

Özgüven insanın kendisinin farkında olma biçimidir. Kendi eksiklerinin farkında olmamasıdır. Buna karşın kendini tam görmek. Tam olmaktan değil kendini tam sanmaktan doğan bir duygu. Kendine güven şartlanmadan ya da bir dar görüşten başka bir şey değildir. Kendinin üstün olduğundan değil kendinin üstün gördüğünden ve buna şüphesiz inandığından doğar. Ve öyle güçlü bir duygudur ki karşısındakini de buna inandırır.

Özgüveni yüksek olan insanlar peki ne yapar?

1- Yüzünün Gülmesi

Herkesin yapabilmesi durumunda bir çok sorunun çözülebileceğini düşündüğümüz insanoğlunun hepsine yakışan davranışlarının en güzelidir. Yapılan bazı araştırmalarda, yüzü gülen insanların ve sinir stresten uzak duran insanların bir çoğunun vücudunda pozitif bir etki olarak belli etmesidir.

2- Cesaretlendirmek

Korku, acı, risk, belirsizlik veya tehdit ile başa çıkabilmek amacıyla gösterilecek yiğitlik, kararlılık, ataklık ve dayanırlılık yeteneyidir. Öz güvenli insanlar etrafındakileri gördükçe cesaretlenirler. Eğer biri size bir fikriyle gelirse ona ilham kaynağı olabilecek şeyler söyleyin ki cesaretlensinler. yakın çevrelerindeki insanları cesaretlendirici ve koruyucu bir tavır içerisindedirler. Buna halk arasında basitçe “babacanlık” deniyor.

3- Duruş şekli

Beden dili önemli. Beden dilinin ne söylediğini bilmek ise iletişim için çok önemli. Vücut diliniz sadece insanların size olan bakış açısını değil, sizin nasıl hissettiğinizi de etkiler. Stresli hissettiğiniz zaman ilk yapacağınız şey duruş şeklinizi değiştirmek. Bu durum ister istemez sizi olumlu etkileyecektir. Beyniniz bu doğrultuda bu davranışı kabullenmeye başlayacak ve ister istemez öz güvenli hissetmeye başlayacaksınız.

4. Dinlemek

En zor eylemlerden biridir. Duyumun algılanması. İstemenin bir kaç adım ötesi. Eğer bedenlerimizi dinlemeyi öğrenirsek her şeyin anlamını kavrayabiliriz. Dinlemek karşımızdaki insanın düşüncesini kolayca anlayabilmemizi ve o kişiyi tanımamızı sağlar. Öz güvenli insanlar bu durumda en büyük farkı dinlemeyi çok iyi yapmalarıdır. Karşınızdaki insanlar sizin için önemli olduklarını tarafınızdan dinlenip, dikkate alındıklarında hissederler.

5. İnsan ilişkiler

İnsan doğasını ve insanları doğru olarak anladığınız zaman, insanların yaptıkları şeyleri niçin yaptıklarını belirli koşullar altında neden ve nasıl tepki gösterdiklerini anladığınız zaman insan sarrafı oluyorsunuz. Öz güvenli insanlar her fırsat bulduklarında kendilerinden bahsetme ihtiyacı hissetmezler. Karşısındaki insana ne hissettiğini neler yaptığını sormaktan çekinmezler. bu olay karşısında ki insanlara önemli olduklarını düşündürtür.  Bu da öz güvenli insanların başarılı sosyal ilişkiler kurmalarını sağlayan etkenlerden biridir. 

6. Kendinin farkında olmak

Bu olay dışardan çok basit görünebilir. Aslında en zoruda budur. Hepimizin kullanabileceğimiz özelliklerimiz vardır. Ancak hepimiz bunların bilincine varamayabiliriz. İşte özgüvenli insanlar eline çok yetkin bir silah verilmiş ve bu silahı nasıl kullanabileceği konusunda bilinçli olan insanlardır.

Kendinize güvenerek düşüncelerinizi şekillendirmek istiyorsanız, zor bir durumun üstesinden kendi kendinize nasıl geldiğinizi hatırlamaya çalışabilir ve kendinizi motive edebilirsiniz.

About the author

clap ajans