Genel

Zeki İnsanlar Neden Mutlu Olamazlar

 

Hemen hemen hepimiz aslında yaşadığı hayattan yada yaptığımız işlerden mutlu olamıyoruz. Bu yazımızda zeki insanlar neden mutlu değiller veya neden mutlu olamazlar konusunu ele aldık. Buyrun iyi okumalar.

 

1-Ayrıntılı Düşünmeye Meyilliler 

Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK (OKB) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmektedir. Bu tarz kişilerin düşünce yapısı fazla ayrıntıcı olduğu için memnun olmaları zordur. Bu durum ise zeki insanların mutlu olamamasının önemli sebeplerindendir.

2-Yüksek Standtarlara Sahiplerdir 

 Onlar için azıyla yetinmek diye bir konu söz konusu değildir. Daha çok istediklerini alma peşinde koşarlar. Genellikle istedikleri her şeyi elde ederler. 

3-Kendilerine Çok Sert Davranırlar 

 

Zeki insanların mutlu olamamalarının diğer sebebi de, kendilerine çok fazla yüklenmeleridir. Zeki insanlar sürekli geçmişine dönük hataları kafalarında döndürür dururlar. Bu durum onları negatif bir ruh haline sokar.

4-Hayallerinde Yaşarlar 

Zeki insanların mutlu olamamalarının bir diğer nedeni de hayal dünyalarında süzülüp gitmeleridir. Hayal güçleri hayatın zevkli taraflarının tadını hep kaçırmalarından kaynaklı da olabiliyor. Kısaca gerçekler yerine hayallerini tercih ederler.

5-Çok Yakın İletişim Kurmaktan Uzak Dururlar

Zeki insanlar sizinle oturup saatlerce bir konu üzerine konuşacak tipler değillerdir. Zeki insanlar gereksiz samimiyet ve muhabbetten hoşlanmazlar. Bir çoğu kendini anlaşılamamanın verdiği yalnızlık içerisinde buluyor. Kendini daha da yalnızlaştıran zeki insanlar mutsuzluğa mahkum olur.

 
6-Birçok Zeki İnsan Psikolojik Çöküntü Yaşar

Yüksek IQ sahibi insanlar bipolar, sosyal anksiyete gibi psikolojik sorunlara yakalanma riskinin fazla olduğu birçok çalışmayla kanıtlamışlardır. Filmlerde bile genellikle yüksek IQ’ya sahip olan bireyler, psikolojik sorunları olan bireylerdir. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar analiz eden, yaşam ve ölüm arasındaki derin manaları anlamlandırmaya çalışan insan, bu arayışlarının sonucunda kendini varoluşsal sorun içerisinde bulabilir.

About the author

clap ajans