Genel

6 SAATLİK TACİZ

6 saat boyunca kıpırdamadan duran kadına yapılanlar, kanınızı donduracak cinsten.

Marina Abramovic sırp performans sanatçısıdır. 1960’larda ortaya çıkan vücut sanatı akımının en önemli temsilcisidir. Abramovic performanslarıyla fiziksel ve zihinsel potansiyelin sınırlarını zorlayan ve araştıran bir sanatçıdır.

ZARAR VEREBİLECEK OBJELERLE PERFORMANS

 

 Marina Abramovic, Rhythm-0 performansında bir sandalyede sakin bir şekilde oturmakta. Karşısında duran masanın üstünde ise parfüm, şarap, kuş tüyü, bıçak, gül, jilet, testere, kibrit, kamçı, mermi gibi insana zarar verebilecek objeler yer alıyor. Masanın üzerindeki notta ise izleyicilerin bu objeleri kullanarak Abramovic’e istediklerini yapabilecekleri yazıyor.

Marina Abramovic, sanatçı kıyafetinin üzerine ‘‘Ben 6 saat boyunca burada duracağım. Bu objelerle bana istediğinizi yapabilirsiniz, olacakların hepsinden ben sorumluyum.’’ yazmıştır. Abramovic bu performansın insanların özünde nasıl olduklarını, kendilerine bir şey yapmayıp hareketsiz bir sanatçıya nasıl davranacaklarını ölçmek istemiştir.

SANATÇIYI FARKLI EMELLERİ İÇİN KULLANDILAR

Performansın ilk dakikalarında katılımcılar sanatçıya gül verir, dokunur sarılıp öperlerken zaman geçtikçe katılımcılar sanatçıyı farklı emelleri için kullanmaya başlarlar. Sanatçının kıyafetlerini keserler, soyarlar, kucaklayıp sağdan sola sürüklerler ve tecavüz etmeye çalışırlar, kalabalıktan biri kadının karnını bıçakla çizer  diğer katılımcılar bundan cesaret alarak onu takip ederler. Marina bu süreç içerisinde hiç tepki vermez. Katılımcılardan biri eline silahı alır ve sanatçıya doğru tutar.Bu sırada galeri sahibi, adamdan silahı alır ve bu hareket performansın bitmesine sebeb olur. Marina Abramovic gösteri bitiminde kan revan içinde hareket ettiğin de 6 saat boyunca kadına yapmadığını bırakmayan katılımcılar birden kaçmaya başlar.

‘’Gösteriden sonra otel odasına gidip aynaya baktığımda saçımda belirli bir bölümün beyazlamış olduğunu fark ettim.’’

İnsanlar kendi yarattıkları objeden korkmaya başlamışlardı. Abramovic, bu deneyin sonunda vahşileşen katılımcıların kendisinde nasıl bir hayal kırıklığı yaşattığını şu cümleyle açıkladı;

‘’Gösteriden sonra otel odasına gidip aynaya baktığımda saçımda belirli bir bölümün beyazlamış olduğunu fark ettim.’’

About the author

clap ajans